Počet výsledků: 22

Otevřít filtraci

Nasycené tuky jsou takové tuky, které jsou tvořeny nasycenými mastnými kyselinami. Mezi nasycené tuky se řadí většina živočišných tuků (máslo, sádlo, mléčné výrobky apod.). Existují však výjimky: například mořské ryby obsahují velké množství nenasycených tuků, které jsou zdraví prospěšné. Viz také tuky (lipidy), nenasycené tuky.

Nasycený je pojem používaný v dietologii a označuje látky, jejichž „vnitřní“ (chemická) struktura se vyznačuje pouze tzv. jednoduchými vazbami mezi atomy uhlíku. Opakem nasyceného je nenasycený. Viz také nasycené mastné kyseliny, nasycené tuky.

Nasycené mastné kyseliny jsou mastné kyseliny, jejichž „vnitřní“ (chemická) struktura se vyznačuje pouze tzv. jednoduchými vazbami mezi atomy uhlíku. Mastné kyseliny si můžeme zjednodušeně představit jako řetízky kuliček (uhlíků). V případě nasycených mastných kyselin jsou spolu jednotlivé kuličky (uhlíky) spojeny vždy jedním provázkem (vazbou). Z nasycených mastných kyselin se skládají nasycené tuky. Obrázek 1: Nasycená mastná kyselina – schematický nákres. Barevně jsou odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (zelená), vodíku (oranžová) a kyslíku (červená). (Zdroj: depositphotos.com) Obrázek 2: Příklady nasycených mastných kyselin s krátkým, středně dlouhým a dlouhým řetězcem: názvy (vlevo), chemická struktura (uprostřed) a zjednodušeně znázorněná chemická struktura (vpravo). V prostředním sloupci jsou barevně odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (černá), vodíku (bílá) a kyslíku (červená). V pravém sloupci konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain) Viz také mastné kyseliny, nenasycené mastné kyseliny.

Mononenasycené tuky jsou takové tuky, které jsou tvořeny mononenasycenými mastnými kyselinami. Mononenasycené tuky se vyskytují například v olivách, arašídech, avokádu, některých druzích ořechů (např. lískové ořechy nebo pekanové ořechy), v mandlích, v dýňových a sezamových semíncích. Viz také tuky (lipidy), polynenasycené tuky.

Polynenasycené tuky jsou takové tuky, které jsou tvořeny polynenasycenými mastnými kyselinami. Polynenasycené tuky se vyskytují například v některých druzích rostlinných olejů (slunečnicový, kukuřičný, sójový, lněný), v některých druzích ořechů (např. vlašské), ve lněných semíncích a v rybách. Viz také tuky (lipidy), mononenasycené tuky.

Trans tuky jsou takové tuky, které jsou tvořeny transmastnými kyselinami. Trans tuky se vyskytují především v průmyslově ztužených tucích, které se používají v kuchyni nebo do pečiva. Najdeme je tak v prakticky jakémkoli pečivu z listového těsta, ale i ve smaženém pečivu (koblihy) nebo ve fast foodu (hranolky). Viz také trans-, tuky (lipidy), nasycené tuky, nenasycené tuky.

Tukové buňky je jiný název pro adipocyty. Viz také tuky (lipidy), buňka.

Tuky je jiný název pro lipidy.

Vitaminy rozpustné v tucích jsou vitamin A, vitamin D, vitamin E a vitamin K. Vitaminy rozpustné v tucích se při nadměrné konzumaci v těle ukládají a je možné se jimi předávkovat (viz hypervitaminóza). Viz také vitaminy rozpustné ve vodě.

Tuková dřeň je jiný název pro žlutou kostní dřeň. Viz také tuky (lipidy).

Zobrazeno 1 až 10 z 22

Počet výsledků